Bryant girls win team title at Hornet Relays (results added)

The Bryant Lady Hornets captured the team title at their home meet on Thursday. (Photo by Rick Nation)

Morgan Seelinger (Photo by Rick Nation)

The Bryant Lady Hornets, behind a combined 52 points from Morgan Seelinger and Jordan Chadwick, dominated the 21-team field at the annual Bryant Hornet Relays Thursday night.

Head coach Danny Westbrook called it “a total team effort.

Brandi Robinson (Photo by Rick Nation)

"This team has a lot of track talent but I think our depth was the big key to winning tonight,” he continued. “Every facet of our team contributed. Ourdistance runners, sprinters, hurdlers, jumpers, and throwers all made contributions to our point total."

Seelinger was Bryant's high point athlete scoring 30 points. Chadwick added 22 points.

"Morgan and Jordan are best friends, but they are so competitive that they want to beat each other in anything they do,” Westbrook related. “As a coach, you have to really love their competitiveness."

The coach added, "All of the 7A-Central Conference schools were at this meet except for Van Buren. I think our winning tonight, in such a huge field, bodes well for our chances at the conference championship in May. Conway and (Little Rock) Central look to be the teams to beat, and they will be a lot stronger by conference. We just have to keep working hard."

The team will compete next at the Cyclone Relays in Russellville on Friday, April 3.[more]

BRYANT HORNET RELAYS

At Bryant High School

Thursday, March 19

Girls

Team: 1. Bryant 97, 2. Conway 76, 3. Little Rock Central 56, 4. Magnolia 55.5, 5. North Little Rock 55, 6. Camden Fairview 54, 7. Heber Springs 43, 8. Cabot 42, 9. Russellville 29, 10. Lake Hamilton 26, 11. Des Arc 26, 12. Little Rock McClellan 21, 13. Sheridan 16, 14. Hot Springs 12, 15. Hot Springs Lakeside 11.5, 16. Benton 3, 17. Vilonia 1.

100 meters: 1. Kiara Vinson, North Little Rock 12.88; 2. Marks, Camden Fairview, 13.00; 3. Leonard, LR Central, 13.28; 4. Arnold, LR McClellan 13.45; 5. Robinson, Des Arc, 13.53; 6. Jackson, LR Central, 13.62; 7. Green, LR McClellan 13.63; 7. Gulley, Camden Fairview, 13.63

200 meters: 1. Brittany Leonard, LR Central, 27.22; 2. Krug, Heber Springs, 27.44; 3. Robinson, Des Arc, 27.74; 4. Jackson, LR Central, 27.79; 5. Covington, North Little Rock, 27.96; 6. Lowe, Des Arc, 28.58; 7. Gulley, Camden Fairview, 28.66; 8. Hughey, Magnolia, 29.05

400 meters: 1. Jordan Chadwick, Bryant, 1:00.07; 2. Jones, LR Central, 1:01.01; 3. White, LR Central, 1:04.05; 4. Juniel, Camden Fairview, 1:04.45; 5. Clement, Lake Hamilton, 1:05.15; 6. Martin, Conway, 1:06.28; 7. Graham, North Little Rock, 1:07.65; 8. Powell, Heber Springs, 1:07.84.

800 meters: 1. Kelsey Bean, Hot Springs, 2:29.87; 2. Ridenhour, Russellville, 2:32.75; 3. Mikayla Speake, Bryant, 2:34.24; 4. Lewis, North Little Rock, 2:35.55; 5. Hornsby, Lake Hamilton, 2:37.30; 6. Williams, LR McClellan, 2:38; 7. Wreyford, Sheridan, 2:38.66; 8. Duhart, LR McClellan, 2:38.68.

1600 meters: 1. Erika Setzler, Conway, 5:24.83; 2. McAtee, Cabot, 5:31.30; 3. Bounds, Russellville, 5:46.95; 4. McLeane, Camden Fairview, 5:54.79; 5. Dylan Vail, Bryant, 5:54.81; 6. Olivia Ruple, Bryant, 6:01.68; 7. Jessica Shepard, Bryant, 6:07.64; 8. Samuelson, Vilonia, 6:10.44.

3200 meters: 1. Erika Setzler, Conway, 11:42.81; 2. De La Paz, Cabot, 12:18.84; 3. Parchman, Des Arc, 13:00.98; 4. Rizoff, Cabot, 13:20.97; 5. Williams, Cabot, 13:23.54; 6. Kaytlyn Stracener, Bryant, 13:24.37; 7. Lola Fleming, Bryant, 13:24.84; 8. Katherine Thompson, Bryant, 13:28.31.

100 meter hurdles: 1. Jordan Chadwick, Bryant, 16.26; 2. Carrington, Magnolia, 16.62; 3. Morgan Seelinger, Bryant, 16.66; 4. Juniel, Camden Fairview, 17.16; 5. Krug, Heber Springs, 18.09; 6. Hackman, Heber Springs, 18.33; 7. Green, LR McClellan, 18.49; 8. Thomas, HS Lakeside, 19.08.

300 meter hurdles: 1. Elizabeth Krug, Heber Springs, 49.24; 2. Vinson, North Little Rock, 50.27; 3. Morgan Seelinger, Bryant, 51.20; 4. Carrington, Magnolia, 53.51; 5. Morrison, HS Lakeside, 54.91; 6. Hackman, Heber Springs, 55.04; 7. Ferguson, Camden Fairview, 55.14; 8. Jenkins, Camden Fairview, 57.34.

4×100 meter relay: 1. Conway (Kiera Grayson, Taylor Gault, McKinley Rea, Brittnee Richards) 49.29; 2. LR Central 50.53; 3. North Little Rock 51.56; 4. Camden Fairview 51.69; 5. Magnolia 52.39; 6. LR McClellan 53.40; 7. Des Arc 55.72; 8. Sheridan 58.58

4×400 meter relay: 1. LR Central (Megan White, LaShara Bryant, Brittney Jones, Teauncan Jackson) 4:10.50; 2. Conway 4:16.06; 3. Bryant (Ashley Petz, Morgan Seelinger, Lacie Raney, Jordan Chadwick) 4:16.69; 4. North Little Rock 4:30.68; 5. Magnolia 4:32.08; 6. Camden Fairview 4:32.99; 7. Cabot 4:38.78; 8. Des Arc 4:40.07

4×800 meter relay: 1. Bryant (Mikayla Speake, Leah Skinner, Maria Christman, Dylan Vail) 10:30.83; 2. Cabot 10:32.53; 3. Conway 11:05.17; 4. LR McClellan 11:19.31; 5. Camden Fairview 11:25.85; 6. Sheridan 12:12.56; 7. Magnolia 12:25.64; 8. Heber Springs 12:27.91.

High jump: 1. Taylor Gault, Conway, 5-4; 2. Long, Russellville, 5-2; 3. Rizoff, Cabot 5-0; 4. Thomas, HS Lakeside, 4-8; 4. Carrington, Magnolia, 4-8; 6. Hudon, HS Lakeside, 4-6; 6. Wallace, Magnolia, 4-6; 6. Milam, Cabot, 4-6.

Pole vault: 1. McKinley Rea, Conway, 11-6; 2. Newcomb, Lake Hamilton, 10-0; 3. Reis, Lake Hamilton, 9-6; 4. Hunt, Lake Hamilton, 9-0; 4. Krug, Heber Springs, 9-0; 6. Catherine Fletcher, Bryant, 8-6; 7. Roberts, Conway, 7-6; 8. Dale, Russellville, 6-6.

Long jump: 1. Morgan Seelinger, Bryant, 16-2.75; 2. Ashley Petz, Bryant, 15-10; 3. Graham, North Little Rock, 15-6.50; 4. Carrington, Magnolia, 15-5.75; 5. Conley, Conway, 15-4; 6. Lowe, Des Arc, 15-3.50; 6. Marks, Camden Fairview, 15-3.50; 8. Vinson, North Little Rock, 15-1.75.

Triple jump: 1. Scharlicia Sargent, Magnolia, 35-2.75; 2. Krug, Heber Springs, 33-6.50; 3. Morgan Seelinger, Bryant, 33-4.50; 4. Carrington, Magnolia, 31-8; 5. Sanders, Magnolia, 31-6.25; 6. Conley, Conway, 30-11.25; 7. Patterson, Des Arc, 29-11; 8. Lacie Raney, Bryant, 29-6; Ashley Petz, Bryant, 29-6.

Shot put: 1. Kayria Norful, Camden Fairview, 37-7; 2. Asoau, North Little Rock, 35-6; 3. Pritchett, Sheridan, 33-5; 4. Regier, Russellville, 33-0; 5. Clarey, Sheridan, 31-9; 6. Williams, Hot Springs, 31-7; 6. Smith, Benton, 31-7; 8. Sotomayor, Russellville, 31-4.

Leave a Reply