Bethel’s Humbard, freshman White highlight girls’ effort at Junior Hornet Relays

Eighth grader Madison Humbard of Bethel Middle School turned in a 53.97 clocking to win the 300-meter hurdles against a field of freshmen at the annual Junior Hornet Relays at Bryant Stadium on Thursday.

Humbard helped Bethel compile 31 points to finish ninth in the 18-team meet, just behind the Bryant Lady Hornets freshmen who were eighth with 32 points.

Russellville East won the team title with 101.5 points. Lake Hamilton was second with 99.

Bryant was the only school at the meet that separated out its eighth graders and didn’t include them in a “junior high” score.

The Lady Hornets’ freshman team was sparked by Kaycee White, who was second in the shot put (34’10.5”) and the discus (88’5”). In the discus, Taylor McKinney was fourth with a throw of 76’3.5”.

The freshmen picked up points in four other events including the 4×400 relay, in which they were seventh in 11:55.66.

Allyssa Rowland cleared 7 feet in the pole vault to add fourth-place points. In addition, Amanda Burt and Lauren Hart picked up seventh-place points. Burt’s came in the 200-meter dash with a time of 30.21. Hart’s came on a 6:29.39 clocking in the 1600-meter run.

For Bethel, Malori Pendergrass ran a 18.74 in the 100 hurdles to garner a fourth-place finish with teammate Alyssa Fason fifth in 18.75.

In the 400-meter relay, Charlotte Guevara, Cassie Ray, Megan Lee and Katie Clifton combined on a 56.19, which was good for fourth.

Zhania Hall was fifth in the 400-meter dash, turning in a 1:08.61, while Grace Ouellette placed sixth in the long jump (14’5”).

The seventh and eighth grade teams from Bethel and Bryant Middle Schools are set to compete at a meet at Hot Springs on Monday, March 30.

Here are the full results of Tuesday’s meet:

JUNIOR HORNET RELAYS

At Bryant Stadium

*eighth grade

**seventh grade

Tuesday, March 17

Girls

Team: 1, Russellville East 101.5; 2, Lake Hamilton 99, 3, Conway White 63.5; 4, Cabot North 54.5; 5, Conway Blue 54; 6, North Little Rock 39; 7, Hot Springs Lakeside 38; 8, Bryant 32; 9, Bethel Middle School* 31; 10, Cabot South 29; 11, Sheridan 19.5; 12, Jessieville 18; 13, Benton 12; 14, Bauxite 11; 15, LR Central 6; LR Christian 6; 17, Hot Springs 4; 18, Lake Hamilton B 3

100 meter dash: 1, Tamera Rhode, Russellville East, 13.54; 2, Amber Hawkeson, North Little Rock, 13.73; 3, Tia Bigby, Hot Springs Lakeside, 13.73; 4, Toineka Webb, 13.90; 5, Katelyn Anderson, Conway Blue, 13.99; 6, Taylor Conway*, Conway White, 14.01; 7, Jacquelyn Springs, LR Central, 14.06; 8, Lauren Turner*, Cabot North, 14.01

Charlotte Guerva*, Bethel, 14.46; Lauren Burnett*, Bethel, 15.16; Zeia Robinson, Bryant, 15.18; Emma Kinder, Bryant, 15.35; Camari Dodds, Bryant B, 15.88; Cameron Rhoden, Bryant B, 15.92; Jasmine Ware*, Bryant Middle, 15.95; Shannon Stewart*, Bryant Middle, 16.25

200 meter dash: 1, Tamera Rhode, Russellville East, 28.26; 2, Katelyn Anderson, Conway Blue, 28.89; 3, Carly Strong**, Sheridan, 29.13; 4, Jenny Bond, Cabot, Cabot North, 29.15; 5, Amber Hawkeson, North Little Rock, 29.58; 6, Toineka Webb, Conway Blue, 29.89; 7, Amanda Burt, Bryant, 30.21; 8, Tru Spann**, Sheridan, 30.38

Zeia Robinson, Bryant, 30.86; Kristin Garner*, Bryant Middle, 32.26; Maggie Laws*, Bethel, 32.83; Anaya Peterson*, Bryant Middle, 33.13; Ashlyn Thompson*, Bethel, 34.37; Cameron Rhoden, Bryant B, 35.06; Kiaira West, Bryant B, 35.10

400 meter dash: 1, Tamera Rhode, Russellville East, 1:04.44; 2, Jenny Bond, Cabot North, 1:06.12; 3, Saquorah Wilson*, Conway Blue, 1:07.35; 4, Brooke Glover, Conway White, 1:07.72; 5, Zhania Hall*, Bethel, 1:08.61; 6, Carly Strong**, Sheridan, 1:08.72; 7, Morgan Pruitt, Lake Hamilton, 1:10.00; 8, Baylee Jenkins*, Lake Hamilton, 1:10.73

Camari Dodds, Bryant, 1:12.90; Emma Kinder, Bryant, 1:14.13; Tziyah Fisher, Bryant B, 1:14.94; Sarah Rogers*, Bryant Middle, 1:16.41; Kiaira West, Bryant B, 1:19.75; Sami Smith*, Bryant Middle, 1:26.13

800 meter run: 1, Casey Gore, Cabot South, 2:35.64; 2, Emily Milbourn, Hot Springs Lakeside, 2:39.45; 3, Morgan Fincham*, Lake Hamilton, 2:43.60; 4, Destiny Kittler, Conway White, 2:43.65; 5, Sarah Grace Meek, Conway Blue, 2:50.22; 6, Erika Qualls**, Bauxite, 2:50.67; 7, Avery Tribbett*, Conway White, 2:50.93; 8, Annabell, Smith, Russellville East, 2:52.67

Flora Noble, Bryant, 3:03.86; Camryn Bolton, Bryant, 3:15.61; Kylie Queen*, Bryant Middle, 3:16.11; Keeli Robertson, Bryant, 3:22.27; Ciara Callicott*, Bethel, 3:27.70; Katlee Freasier, Bryant B, 3:28.05; Lauren Burnett*, Bethel, 3:31.12; Tess Sullivan, Bryant B, 3:55.47

1600 meter run: 1, Emily Milbourn, Hot Springs Lakeside, 5:50.76; 2, Erika Qualls**, Bauxite, 6:09.51; 3, Sara Grace Meek, Conway Blue, 6:09.80; 4, Grace Sykes*, Russellville East, 6:22.84; 5, McCall Mayhair*, Cabot South, 6:24.52; 6, Selena Velazquez*, Russellville East, 6:27.85; 7, Lauren Hart, Bryant, 6:29.39; 8, Kennedy Stringfellow*, Benton, 6:29.62

Bailey Brazil*, Bethel, 6:35.48; Carissa Colclasure, Bryant, 6:57.22; Kaleigh Thomas*, Bethel, 7:02.98; Sami Smith*, Bryant Middle, 7:21.66; Katelyn Blacklaw, Bryant, 7:41.68

100 meter hurdles: 1, Darby Dunn, Lake Hamilton, 17:22; 2, Taylor Conway*, Conway White, 17.45; 3, Skylar Hall, Lake Hamilton, 18.74; 4, Malori Pendergrass*, Bethel, 18.74; 5, Alyssa Fason*, Bethel, 18.75; 6, Jaidyn Fortenberry*, Jessieville, 19.37; 7, Riley Parker*, Conway White, 19.43; 8, Gracen Blount, Hot Springs Lakeside, 19.45

Natasha Hobby*, Bryant Middle, 20.47

300 meter hurdles: 1, Madison Humbard*, Bethel Middle, 53.97; 2, Lauren Turner*, Cabot North, 54.13; 3, Jaidyn Fortenberry, Jessieville, 55.59; 4, Olivia Staggs*, Little Rock Christian, 55.67; 5, Madison Sublett, North Little Rock, 56.19; 6, Taylor Conway*, Conway White, 56.54; 7, Riley Parker*, Conway White, 57.01; 8, Farren Simon*, Lake Hamilton, 57.40

Cassie Ray*, Bethel, 57.50

4×100 relay: 1, North Little Rock 55.47; 2, Conway White 55.88; 3, Lake Hamilton 56.18; 4, Bethel* (Guevara, Ray, Lee, Clifton) 56.19; 5, LR Central 56.56; 6, Benton 57.20; 7, Jessieville 57.26; 8, Cabot North 57.58

Bryant 58.52

4×400 relay: 1, Cabot North 11:15.97; 2, Cabot South 11:26.74; 3, Conway White 11:27.62; 4, Russellville East 11:29.11; 5, Benton 11:40.04; 6, Lake Hamilton 11:51.84; 7, Bryant 11:55.66; 8, LR Christian 12:02.50

Bethel*, 12:07.45

High jump: 1, Brooke Powell*, Lake Hamilton, 4’9”; 2, Abigail Molitor, Russellville East, 4’8”; 3, Taylor Conway*, Conway White, 4’7”; 3, Kate Lane*, Russellville East, 4’7”; 5, Jenny Peak*, Lake Hamilton, 4’6”; 6, Gracen Blount, Hot Springs Lakeside, 4’5”; 7, Dejah Jimerson*, Cabot North, 4’4”; 7, Lauren Godwin**, Sheridan, 4’4”

Pole vault: 1, Darby Dunn, Lake Hamilton, 10’7”; 2, Edie Murray*, Lake Hamilton, 8’0”; 3, Brianna Brewer, Jessieville, 7’0”; 4, Alyssa Rowland, Bryant, 7’0”; 5, Jenna Medders, Benton, 6’6”

Long jump: 1, Amber Hawkeson, North Little Rock, 15’1.25”; 2, Lorianna Williams*, Russellville East, 14’11”; 3, Darby Dunn, Lake Hamilton, 14’10”; 4, Brooklyn Stracener*, Cabot North, 14’6”; 5, Anna Handloser, Sheridan, 14’5.5”; 6, Grace Ouellette*, Bethel, 14’5”; 7, Katelyn Anderson, Conway Blue, 14’4”; 8, Jaidyn Fortenberry*, Jessieville, 13’11.5”

Lanieya Randle*, Bryant Middle, 13’8”; Kristin Garner*, Bryant Middle, 13’3.5”; Megan Lee*, Bethel, 13’1”; Kaylin Watts, Bryant, 12’7”; Amber Edwards, Bryant, 12’3”; Natasha Hobby*, Bryant Middle, 11’9.5”; Lauren Hart, Bryant B, 11’9.25”

Triple jump: 1, Gracen Blount, Hot Springs Lakeside, 31’9.5”; 2, Taylor Conway*, Conway White, 30’3”; 3, Freya Barrett, Lake Hamilton, 34’3”; 4, Lauren Turner*, Cabot North, 29’6”; 5, Courtney Rhodes*, Conway Blue, 28’11.5”; 6, Caitlynn Porter*, Lake Hamilton, 28’7.5”; 7, Anna Handloser, Sheridan, 28’3”; 8, Taylor Arnold, Conway Blue, 28’2”

Nyla Valley*, Bryant Middle, 27’5.5”; Grace Ouellette*, Bethel, 26’11”; Henessae Shavers*, Bryant Middle, 26’9”; Kaylin Watts, Bryant, 25’10.5”; Jasmine Ware*, Bryant Middle, 20’9”

Shot put: 1, Madison Mallett, Russellville East, 36’5”; 2, Kaycee White, Bryant, 34’10.5”; 3, Freya Barrett, Lake Hamilton, 34’3”; 4, Kit Adderholt*, Lake Hamilton, 32’11”; 5, Mary Katelyn Byrd, Russellville East, 32’9.5”; 6, Jamie Broadway*, Hot Springs, 32’0”; 7, Alex Harris*, Conway White, 31’10.5”; 8, Takiyia Owens, Hot Springs, 31’6”

Taylor McKinney, Bryant, 30’0”; Jasmin Martinez*, Bethel, 23’6”; Amanda Burt, Bryant B, 23’5”; Kiaira West, Bryant B, 21’9”; Andrea Thomas*, Bethel, 21’5”

Discus: 1, Mason Atkin*, Lake Hamilton, 94’7.5”; 2, Kaycee White, Bryant, 88’5”; 3, Madison Mallett, Russellville, 81’6”; 4, Taylor McKinney, Bryant, 76’3.5”; 5, Mary Katelyn Byrd, Russellville East, 74’9.5”; 6, Cardrina Nolen, Conway Blue, 72’8”; 7, Kristen Jones*, Cabot South, 72’1.5”; 8, Skylar Hall, Lake Hamilton, 71’10”

Hannah Eason*, Bethel, 51’4.5”; Kiaira West, Bryant B, 46’11”

1 comment

Leave a Reply