Davis, Calley on watch list for 2014 Farm Bureau Awards

Cameron Davis (77)

Cameron Davis (77)

LITTLE ROCK — Farm Bureau has announced the watch lists for the 2014 Farm Bureau Awards and it includes Bryant’s senior left tackle Cameron Davis and Hornets’ head coach Paul Calley in the Class 7A/6A division.

The Farm Bureau Awards honor Arkansas’ top offensive player, defensive player and coach of the year for each classification. The veteran staff at Hooten’s Arkansas Football selects three finalists for each category, and those 45 finalists and their families are invited to attend the Farm Bureau Awards on Dec. 15.

David Moore, Senior Vice President – State Manager for Southern Farm Bureau Casualty Insurance Company, said: “This list of players includes some of the best student-athletes in our state, and Farm Bureau wishes each of them continued success for the rest of the season. Farm Bureau is proud to honor excellence as the title sponsor of this outstanding event.”

Farm Bureau Insurance has supported education and community involvement in Arkansas for more than 50 years.

Paul Calley

Paul Calley

 

 

 

7A/6A OFFENSE

Evan Burris, Alma

Drew Harris, Benton

Cameron Davis, Bryant

Joey Saucier, Rogers Heritage

Cooper Westbrook, LR Central

CJ O’Grady, Fayetteville

Kevin Chamarro, Conway

Colton Jackson, Conway

KJ Hill, North LR

DJ Brown, North LR

Austin Blair, North LR

Hekilli Kelilliki, Bentonville

Bennett Moehring, Bentonville

Shakari Jones, FS Northside

Grant Hood, FS Northside

Hardwick, FS Northside

Co-Chese Temple-Laws, Russellville

Kevin Jones, Greenwood

Derek Fernandez, FS Southside

Barley, FS Southside

Fuller Chandler, Springdale

Jalen Dye, Van Buren

Donquerious Williams, West Memphis

Andrew Bishop, Texarkana

Dadraques Harris, El Dorado

Kentorius White, Pine Bluff

 

7A/6A DEFENSE

Tim Dezort, Benton

Aaron Fitts, Jonesboro

Christian Jefferson, El Dorado

Curtis Lloyd, Alma

Jerome’ McIntosh, Jonesboro

Josh Nazario, Lake Hamilton

Stone Paul, Benton

Ernest Reed, El Dorado

Brandon Shepherd, Pine Bluff

Jayshon Williams, Pine Bluff

Samuel Dunbar, Russellville

Korban Waldemar, Greenwood

Dre Greenlaw, Fayetteville

Harrison Schaefer, Fayetteville

Jake Ferguson, Cabot

Rickey Dobbins, Har-Ber

Kylin Washington, FS Northside

Daytrieon Dean, FS Northside

Juwuan Campbell, FS Southside

Jaelon Scott, North LR

Juwuan Campbell, FS Southside

Seth Acosta, FS Southside

Stanley Gaines, West Memphis

7A/6A COACHES

Clint Ashcraft, Conway

Bobby Bolding, Pine Bluff

Randy Coleman, Jonesboro

Scott Neathery, Benton

Paul Calley, Bryant

Rick Jones, Greenwood

Brad Bolding, North LR

Mike Falleur, FS Northside

Barry Lunney, Bentonville

Daryl Patton, Fayetteville

Jeff Williams, FS Southside

Jeromy Poole, Searcy

 

5A OFFENSE

Riley Caraway, Batesville

Kenton Crawford, Batesville

Osvaldo Espericueta, Batesville

Justin Gallant, Batesville

John Howard, Batesville

DeMadre Clark, Blytheville

Tripp Smith, Beebe

Cornelius Page, Camden Fairview

Jonathan Walker, Camden Fairview

Michael Ingram, Farmington

Bryan Allen, Forrest City

Jamal Turner, Forrest City

Carson Matthews, Greenbrier

Brock Humphrey, Harrison

Silas Huskey, Harrison

Cody Yocham, Harrison

Clarence Floyd, Hot Springs

Anthony Goffigan, Hot Springs

Clint Smedley, HS Lakeside

Maurice Bradford, HS Lakeside

Lamont Gause, Jacksonville

Brooks Boshears, LR Christian

Demarea Crockett, LR Christian

Justin Dockery, Magnolia

J.B. Minix, Maumelle

Calen Peters, Mills

Terrance Miner, Morrilton

Jaylin Small, Nettleton

Dylan Hoggard, Paragould

Will Hefley, Pulaski Academy

Will Hastings, Pulaski Academy

Tre Bruce, Pulaski Academy

Zac Kelley, Pulaski Academy

Tra Doss, Sylvan Hills

Fred Williams, Sylvan Hills

Nathan Thomas, Sylvan Hills

Jarred Willis, Vilonia

Trey Cole, Watson Chapel

Trayvon Woods, Watson Chapel

Courtney Anderson, White Hall

Kirk Baugh, White Hall

Zach Morris, Wynne

Ross Trail, Wynne

 

5A DEFENSE

Jake Flood, Batesville

Sam Scaggs, Batesville

Isaiah Gulley, Camden Fairview

Brandon Keaton, Camden Fairview

Zac Yocum, Farmington

Sid Hawley, Forrest City

Tyler Bush, Greenbrier

Cody Taylor, Harrison

McTelvin Agim, Hope

Kamar Brown, Hot Springs

Alex Tobar, Hot Springs

Cody Cockrell, HS Lakeside

Hayden Hills, LR Christian

T.J. Stubbs, LR McClellan

Immanuel Turner, Magnolia

Malik Singleton, Maumelle

Michael Cole, Maumelle

Nick Ingram, Maumelle

Jaylon Allison, Nettleton

Mitch Sandborn, Nettleton

Reed Rickenbach, Pulaski Academy

Marlon Clemmons, Sylvan Hills

Clark Thornton, Sylvan Hills

Hayden Hawkins, Sylvan Hills

Tyler Gray, Vilonia

Harrison Cauble, Valley View

Quenton Dougles, Watson Chapel

Kristen Trammell, Watson Chapel

Derek Bothum, Wynne

Roy Like, Wynne

DeAndre McGill, Wynne

Marcus Northern, Wynne

Daniel Sprinkle, White Hall

 

5A COACHES

Dave King, Batesville

Mike Cox, Camden Fairview

Randy Tribble, Greenbrier

Chris Vereen, Hot Springs

Jared McBride, HS Lakeside

Mike Buchan, Maumelle

Steve Hampton, Nettleton

Kevin Kelley, Pulaski Academy

Jim Withrow, Sylvan Hills

Jared Dutton, Watson Chapel

Chris Hill, Wynne

 

4A OFFENSE

Jeff Blake, Arkadelphia

J Brooks Burnham, Arkadelphia

Lamontrick Turner, Ashdown

Ben Madison, Bauxite

Drake Rainwater, Brookland

Stephen Flanigan, CAC

Braylon Harris, CAC

Cobie Robinson, Cave City

Fielder Dufrene, Clinton

Kristian Thompson, Dardanelle

T.J. Tucker, Dardanelle

Keyshawn Williams, Dollarway

Luke Price, Dover

Lucas Warhurst, Dover

Parker Ross, Fountain Lake

Stone Faulkenberry, Gentry

Carlos Blackman, Gosnell

Cedric Duarte, Gravette

Trey Miller, Hamburg

DeAndre Rachel, Hamburg

Tramone Savage, Hamburg

Jeremiah Williams, Hamburg

Hunter Chandler, Heber Springs

Chandler Marquardt, Heber Springs

Avery Johnson, Highland

Deon Stewart, Highland

Cody Banda, Jonesboro Westside

Devin Bradford, Malvern

Monte Hernandez, Malvern

Sage Kesterson, Mena

LaMichael Pettway, Nashville

Leonard Snell, Nashville

Gunnar Bullard, Newport

Carl Turner, Newport

Ryan Jenkins, Ozark

Seth Brumley, Pea Ridge

Shane Ivy, Pea Ridge

Eric Wolfe, Pocahontas

Bobby Catt, Prairie Grove

Dylan Soehner, Prairie Grove

T.J. Hammonds, Pulaski Robinson

Xavier Barrow, Riverview

Kyle Freeman, Shiloh Christian

Adler Goode, Shiloh Christian

Matthew Solomon, Shiloh Christian

Tye Brown, Star City

L.J. Shelton, Star City

Malik Brasfield, Stuttgart

Kelly Hollis, Subiaco Academy

Grayson Dye, Trumann

Justin Liles, Trumann

Darveon Brown, Warren

Kilay Cox, Warren

Justin Gorman, Warren

Jaylon Marshall, Warren

Keith Hayes, West Helena

 

4A DEFENSE

Emmanuel Cooper, Arkadelphia

Anthony Jenkins, Arkadelphia

Brandon Northcross, Ashdown

Starnes York, Ashdown

Arnold Cunningham, Cave City

Harrison Lester, Clinton

Daniel Craig, Dardanelle

Gerardo Hernandez, Dardanelle

Chris Kershner, Dardanelle

Parker Witt, Dardanelle

Chaderius Avery, Dollarway

Henri Murphy, Dollarway

Cort Griffin, Dover

Colby Spoon, Fountain Lake

Dalton Morris, Gentry

Dwight Griffin, Gosnell

Tiberius Real, Gosnell

Michael Olvera, Gravette

Lorenzo Watkins, Hamburg

Garrett Hussong, Highland

Christian Cain, Huntsville

Thomas Craft, Jonesboro Westside

Kiedric Dickens, Malvern

Tashaun Hart, Malvern

Jackson Daugherty, Mena

D’wayn Grinder, Mena

Lucas Liggin, Nashville

Billy Stewart, Nashville

Khairan Stafford, Newport

Trey Bevis, Lonoke

Dylan Goforth, Lonoke

Jacob Vandiver, Lonoke

Zach Huffman, Pocahontas

Josh Dugger, Pottsville

Logan Hunt, Pottsville

Blake Burkes, Pulaski Robinson

Austin Capps, Star City

Dajunn Harris, Star City

Sam Jackson, Star City

Austin Connolly, Shiloh Christian

Drekarrious Warren, West Helena

Aaron Church, Warren

D’Angelo McCoy, Warren

Lafoy Smith, Warren

 

4A COACHES

J.R. Eldridge, Arkadelphia

Chris Dufrene, Clinton

Josh Price, Dardanelle

Cortez Lee, Dollarway

Greg Smith, Dover

Tommy Gilleran, Fountain Lake

Gary Moody, Gosnell

Cecil Cossey, Hamburg

Spencer Hill, Highland

Billy Dawson, Nashville

Mike Scarbrough, Malvern

Tim Harper, Mena

Tony Travis, Pea Ridge

Charles Baty, Pocahontas

Jeff Conaway, Shiloh Christian

Jett Furneaux, Star City

Bo Hembree, Warren

Russell Smith, West Helena

 

3A OFFENSE

Justin Bailey, Mayflower

Matt Berry, Booneville

Grant Cathey, Danville

Logan Clark, Smackover

Ron’Darious Cone, Prescott

Gunner Cook, Hoxie

Louie Crawford, West Fork

Dakota Davis, Mountain View

Nate Dickson, Harding Academy

Adam Dycus, Mayflower

Tyler Edwardes, Fouke

Travis England, Elkins

Grant Glaze, Bald Knob

Elmo Hempstead, Smackover

Abe Hernandez, Cedarville

Tevin James, Osceola

Taylor King, Charleston

Bryson May, Booneville

Dalton Romero, Melbourne

Braxton Sampley, Lamar

Cole Sears, Hoxie

Alex Spradlin, Atkins

Ty Storey, Charleston

Josh Woodham, Mayflower

 

3A DEFENSE

Stephen Arnold, Hoxie

Ross Balkman, Mountain View

Mills Bryant, Harding Academy

Kelton Center, Elkins

Hunter Davidson, Bald Knob

Drew Duncan, Mayflower

Levi Edens, West Fork

Justin Gooseberry, Episcopal

Jared Humphrey, Melbourne

Grant Hutson, Paris

Trey Lasker, Mayflower

Will McCastlain, Episcopal

Colton Posky, Charleston

Justin Shackleford, Booneville

Khaalid Stewart, Prescott

 

3A COACHES

D.J. Crane, Danville

Michael Gray, Mountain View

Marcus Haddock, McGehee

Scott Hyatt, Booneville

Josh Jones, Lamar

Greg Kendrick, Charleston

Todd Langrell, Mayflower

Brad Lindley, West Fork

Russell Leggett, Osceola

Richie Marsh, Episcopal Collegiate

Roddy Mote, Harding Academy

Tommy Poole, Prescott

Tom Sears, Hoxie

Brian Strickland, Smackover

 

2A OFFENSE

Jamond Young, Bearden

Jesse Hawkins, Bearden

Randall Holyfield, Junction City

Jaqwis Dancy, Junction City

Keandre Evans, Junction City

Jeffrey Jones, Woodlawn

Trenton Mosby, Hazen

Tyrik Harris, England

Dewayne Marlow, Gurdon

Devante Lovett, Strong

Aaron Scales, EPC

Tyler Gililland, Hector

Dakota Barrett, Mount Ida

Tyler Hill, Des Arc

Tyler Brashear, Hector

Ancil Lea, Conway Christian

Kentrez Davis, Hermitage

Richard Knox, Clarendon

Tanner Clements, Magnet Cove

Hunter Keen, Poyen

Tyler Brashear, Hector

Anfernee Davis, Cross County

 

2A DEFENSE

Layne McWhorter, Dierks

Lucas Tenison, Hazen

Kalon Mills, Hazen

Kirk Macon, Rison

Markus Lane, Earle

Justin Horstkamp, Bearden

Chase Hambrick, Des Arc

Josh Armstrong, Junction City

Taylor Mason, Junction City

Jamario Bell, Junction City

Chase Kehler, Conway Christian

Demarcus Grider, Bigelow

Kaigen Rogo, McCrory

Colton Foster, Hector

Holden Byassee, Cross County

Jackie Harvell, Gurdon

 

2A COACHES

David Carpenter, Junction City

Joe Besancon, Hazen

Kyle Jackson, Gurdon

Clay Totty, Rison

Ernie Horstkamp, Bearden

Mark Taylor, Hector

Michael White, Mount Ida

Dustin Prescott, Des Arc

Steve Williams, Cross County

Brian Weathers, E. Poinsett County

Albert Coleman, Earle

Randy Phillips, Lafayette County

Micheal Carter, Conway Christian

Zach Branch, Woodlawn

Vic Barrett, Poyen

Chris Kennon, McCrory

Leave a Reply